Jeg har hørt at det er strengt forbudt å klistre uoriginale klistremerker eller lakkere, male, spraye eller lime hjelmer for å unngå at de mister effekten. Men så har jeg sett på nettet proffe folk som lakkerer ( ofte airbrush) hjelmer i samme design som syklene. Kan man gjøre dette på enkelte typer hjelmer, eller med spesiell lakk, eller er og blir det en risiko?
Håper jeg ikke har rotet meg bort i feil tråd igjen nå da
Vet ikke om du blir klok av dette svaret, men jeg har oppfattet at plasthjelmer (polykarbonat?) ikke kan lakkes eller settes merker på, men at glassfiber/kullfiber går greit. Et stort spørsmålstegn må med for det kan tenkes at det er motsatt. Du (og jeg) får nok straks satt ting på plass
carbon/kevlar osv. er ingen problem å lakke klistremerker er jeg 88% sikker på at ikke gjør noe! plasthjelmer er jeg ikke sikker på noenting!
hvis du skal lakke en hjelm anbefaler jeg http://www.ptm-design.com/ De holder til i Tyskland, men de lakker STRØKENT!
man KAN lakka alle typer hjelm, men man bør være var på type lakk og grunning. feil grunning kan tære på hjelmen uansett skal.. kevlar tåler f.eks ikke whitespirit holdig grunning. der må man bruk tynner bassert. (hva som er forskjel vet jeg ikke) men plasthjelmer burde man ikke solft i det heletatt...er jo altid nederst på test sidene. så.. la mopped folk bruke plast hjelmer
kort reaskjonstid = ikke tenk, kjør på instinkt... gi full gass!!! BAD MANNERS MC!!
i teorien ken du ikke lakke glass/kullfiber hjelmer men som en som jobber med dette kan jeg si at det ikke har så mye og si bare dere lar lakken tørke med minst mulig varme
Last edited by R1_02 on 31 Dec 2007 19:37, edited 2 times in total.
MC: "It's an old motorcycle, the wind is supposed to blow your helmet around, it's supposed to leak oil, the brakes should suck, and every now and then, it should scare you so bad you piss your pants."
Bare klarlakk på min hjelm, og sånn er det med de fleste fiberhjelmer. Har du en dekorhjelm, og tror det er lakkering så er det feil. Det er en film som blir limt på, så klarlakk over. Ser jo ikke forskjell, så who cares
MC: "It's an old motorcycle, the wind is supposed to blow your helmet around, it's supposed to leak oil, the brakes should suck, and every now and then, it should scare you so bad you piss your pants."
tja.forskjell på klarlakk og farge er vel bare pigmenter.hvis du ikke ser fiberen så er den lakkert... shubert eller hva det heter i tyskland- der brukte de en robot med lakksprøyte på skallene... de ble svarte..alle fiberhjelmene jeg har hatt har vært lakkert..minus den som var med gelcoat overflate..hvis lakken ikke reagerer med bindemidlet/limet i fiberen er dette ikke problem- men hvem vet hva som er brukt.
Ærlig talt!
Du kliner IKKE klistremerker på en hjelm sånn uten videre. Vet du hva slags lim som er brukt? Vet du hvordan lakk eller materialet i hjelmen din reagerer mot stoffer tilsatt limet? Hvordan ha kontroll med hjelmoverflaten dekket av klistremerker?
Så til lakking av hjelmer. De fleste hjelmer i dag kan lakkes, og det er flere firmaer eller personer som gjør dette. B.l.a lakksjappa i forbindelse med Lazy Boys i Oslo. Husker ikke om de bytta navn og ble eget selskap eller om de fortsatt er innunder Lazy Boys. De lakker alt fra støvsugere til snowboards, Harleys, gitarer og hjelmer.
Ellers er det masse dyktige lakkerere omkring som gjør slikt, og kan svare godt på de spørsmålene du har. Er bare å sjekke i miljøet.
Og det er masse hjelmer som har lakka dekor, eller en combo av lakk og film. Verden er ikke svart hvitt.
Jeg ser at dette var et vrient spørsmål Jeg er ganske sikker selv på at man ikke kan gjøre som man vil, men som RR sier så vil jeg tro at det finnes folk som vet hva de gjør. Jeg kjøpte meg ny hjelm i sommer som er helt svart. Det er ikke så inmari viktig, men det kunne sikkert være moro å få den motivlakkert, jeg får se. Men etter å ha sett masse fine bilder på nettet av motivlakkerte hjelmer måtte jeg spørre, for jeg har hørt at man IKKE skal tukle med overflaten på hjelmer. En ting er de som bruker gamle hjelmer som prøveprosjekter, men her er det snakk om hjelmer som skal brukes.