Page 1 of 1

"smell" i girkassa

Posted: 27 Jun 2009 10:02
by VFR 750 F
Hei. Jeg har en honda vfr 750 f 91 mod som "smeller" ofte når jeg girer opp eller ned.
Motul olje bare 2mnd gammel. Nytt kjede og drev har jeg også. Er det noen som kan gi meg et tips på hva som kan være galt eller skal det være slik?? :-k

Takker for alle svar \:D/

Re: "smell" i girkassa

Posted: 27 Jun 2009 10:05
by tshansen
Litt vannskelig å bedømme fra den beskrivelsen der. Må nesten høre selv! Men er normalt at det smeller litt i kassa og giret når du girer Spesiellt opp fra 1 gir til 2 gir. Nesten slik at jeg reagerer litt selv av og til ;-)

Hvis du mener det er veldig smell, foreslår jeg at du tar deg en prat med Brusdal og får han til å prøve den, høre på lyden. Så kan sikkert han hjelpe deg å bedømme litt. Han har jo litt fartstid med både kjøring og skruing på sykkel ;-)

Re: "smell" i girkassa

Posted: 27 Jun 2009 10:13
by VFR 750 F
Halloen :D Å forklare lyd med ord er ikke alltid like lett :? E syns det er en irriterende lyd ikke bare i 1. eller 2. gir. Det smeller i alle gira. Noen ganger er det ingen lyd i girkassa. merkelig :-k Tror brusdal ska prøve den ja :)

Re: "smell" i girkassa

Posted: 27 Jun 2009 10:37
by tshansen
Forekommer lyden oftere når motoren er kald? Er det perioder det er værre enn andre? eller kommer det å går etter at motoren er varm og du har kjørt litt? :-k

Re: "smell" i girkassa

Posted: 27 Jun 2009 12:00
by Ola M
Kanskje clutchen trenger en liten justering? Hvis den tar langt inne kan det hende platene tar litt borti og girskiftene blir litt mer bråkete. Bare å justere med skruen på hendelen.

Re: "smell" i girkassa

Posted: 01 Jul 2009 00:14
by Babelfisken
MC trenger ofte bestemt giring. Å forsøke å lirke inn i gir er skjelden lurt.

Godt forslag fra Ola M.

Re: "smell" i girkassa

Posted: 01 Jul 2009 00:58
by Lølle
litt klænk i kassa er ikke helt ukjent på Honda...

Re: "smell" i girkassa

Posted: 01 Jul 2009 16:45
by Ola M
En annen ting er oljenivået, min girkasse smeller mer hvis jeg har lite olje.