Page 1 of 1
Startvansker RSV
Posted: 06 Sep 2009 21:39
by inunf
Får ikke start på RSV'en. Når jeg trykker på startknappen så roterer motoren litt, før det blir helt stille og det blinker EFI på dash'en. Høres ut som om startmotoren møter motstand. Har byttet batteriet, målte 12,6 V på det nye med tenninga på og lyset av.
Hva kan problemet være?
Re: Startvansker RSV
Posted: 06 Sep 2009 21:42
by RH racing
EFI er vel fordi den ikke startet.. at den møter motstand.... kan være noe som har skjært seg? enten selve starteren eller ett lager? snakket ikke du tidligere på bike.no om rasle lyd fra kjedet?? kan jo være noe som har låst seg der??
Re: Startvansker RSV
Posted: 11 Sep 2009 13:54
by inunf
Har vært inne på om det kan være reléet eller starterclutchen, men har feilsøkt litt og kommet til at de er sannsynligvis i orden.
Har prøvd å starte i diagnosemodus. Får opp feilkode "1", som ikke er en feilkode men posisjonen på TPS'en. Etter hva jeg leste på apriliaforum.com så er dette en ok verdi, så det er ikke dette som er problemet.
Har snakket litt med læreren min i elektroteknikk, og har utarbeidet tre teorier om hva problemet kan være:
1: Feil på ledningsnettet til startmotoren. Korrosjon på kontakter eller dårlig kontakt, slik at startmotoren ikke får den spenningen den skal ha.
2: Slitte børster i startmotoren. Dette mente læreren min var sannsynlig. Hvordan er det med RSV'en, er det vanlig at børstene i starteren gir seg etter 44 000 km?
3: Jeg gjorde noe feil siste jeg hadde av svinghjulsdekselet, slik at det har kilt seg der inne. Det som taler for denne teorien er at sykkelen startet (men hadde problemer, var ikke alltid den startet på første forsøk) før jeg åpnet det sist, men den har ikke startet etterpå. Vet ikke om det er mulig å montere sammen noe feil inni der og fortsatt få på dekselet?
Hva tror dere? Er jeg inne på noe?
Re: Startvansker RSV
Posted: 12 Sep 2009 09:43
by Super-blackbird
har du prøvd og trille den i gang?
starter den da er det starteren eller relee,svidd kabel, korrusjon på ledningsnettet eller kanksje ditt nye batteri har fått seg ett smell.
byttet forøvrig en startmotor på bilen min som ikke har gått lengre enn 99000,- 05 mod så starterene kan ryke tidlig selv om det ikke er så vanlig
Re: Startvansker RSV
Posted: 12 Sep 2009 21:24
by inunf
Trille i gang en RSV? Det hadde jeg neppe klart om det så var fire av meg.
Fikk start i dag, alt i orden. Var korrosjon på kabelskoen på ledninga til startmotoren. Tror dessuten at det ble for trangt for starterdrevene da jeg monterte sammen svinghjulsdekselet med flytende pakning i stedet for den originale pakningen. Gjorde det opp igjen i går med vanlig pakning og nå starter den så lett som den aldri har gjort før.