Page 1 of 1

Teoriprøve Klasse A

Posted: 21 Feb 2011 19:05
by A1HondaCBR
Heisann, jeg er en 16 år gammel gutt som skal ta Teoriprøven (grunnen til at jeg skriver på Tung MC er at jeg føler at det er flere folk med mere erfaring her, enn det det er på Lett-MC Forumet, i tilegg er jo teoriprøven lik.)

Uansett, jeg har prøvd for 3 gang nå og ta denne dritt-testen og nå sist i februar fikk jeg 7 feil. Jeg holdt nesten på å slå ned skjermen på Pc'en, men det er en annen historie.
Jeg ville fortelle dere hva slags feil jeg hadde, og om noen av dere har noen nettsider jeg bør lese på o.l en bok? (Gidder ikke bruke 500,- igjen før jeg kan 99% om alt innen teori)

Antall tillatte feil: 6
Antall feil på denne prøven: 7

Fremkommelighet og samhandling: 2
Førers og eiers ansvar: 0
Kjøretøysbehandling: 3
Kjøring under spesiele forhold: 0
Mennesket i trafikken: 1
Plassering av kjøretøy: 0
Regulering av trafikk: 0
Teknisk om kjøretøy herunder lasting: 0
Trafikkulykker, uhell og miljø: 0
Vikeplikt: 1

Så hovedsaklig som dere ser, lurer jeg på kjøretøysbehandling, fremkommelighet og samhandling + mennesket i trafikken for det meste (Vikeplikt veit jeg og jeg kan det, jeg har nok bare vært dum og tenkt feil)

Sier tusen takk til alle som hjelper meg! :) Så kanskje legger jeg ut en video av når jeg griller teoriboka. (Får sikkert noen gode pølser ut av det bålet)

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 21 Feb 2011 20:54
by AdrianK
Heisann!

Eg slet mye med teorien selv, så eg skjønner frustrasjonen din veldig godt... http://www.prove.no hjalp meg veldig, gikk igjennom de få gratis spørsmålene veldig mangen ganger, også til slutt betalte eg for å få alle spørsmålene og gikk igjennom de så mangen ganger eg kunne (leste også igjennom boken 2-3 ganger, både bil og mc) Dagen etter gikk eg og fikk 4 av 6 feil, og gikk ut med et stort smil :D

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 21 Feb 2011 21:55
by A1HondaCBR
Heisann! Jo takk, jeg har kjøpt prove.no sin test 2 ganger. og teoritentamen.no sin 4 ganger. Jeg har fortsatt strøket 3 ganger. Jeg har i tilegg Veien til FØrerkortet-boka + en MC bok.
Bør vel lese dem litt bedre..

Men er det noen som vet hva kjøretøysbehandling er (hva det dreier seg om hovedsaklig?) :)

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 21 Feb 2011 22:03
by Jarle
Her står det litt om en som hadde samme feil....

http://www.mc-forumet.no/viewtopic.php?f=22&p=190839
huskeyman wrote:Det som angår kjøretøy behandling, er feks trykket på bremsene 50 kp foran og 100 bak, husker ikke om det er kp men hvertfall noe lignende. Du skal kunne holde trykket i 5-7 sekunder. Det menes jo med feks at du må sjekke slangene for lekkasje, du må sjekke at lysene fungerer osv. Hvordan fordemperen er, at den ikke bunner bare ved å trykke litt ned på den, at det ikke er lekkasje fordi gaffel oljen kan da renne ned på bremseskiva og gjøre den sleip eller at den renner ned på dekket og gjør det glatt og farlig. At bremse klossene ikke er nedslitt, og bremseskiva er tykkere enn minstemålet. Bremsevæska er over minstemålet. Midten av dekket er over 1mm spor i det.
Det er føreren av kjøretøyet sitt ansvar at det er i forskriftsmessig, forsvarlig og en ting til jeg ikke husker akkurat nå. Slike ting er jo med kjøretøy behandling.

Har ikke tatt teorien, så skal ikke si alt dette sikkert. Men det er det jeg leser om nå i mc boka og veien til førerkortet :)

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 21 Feb 2011 22:16
by A1HondaCBR
Ahh, takk skal du ha! :)

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 22 Feb 2011 12:51
by ToreLo
jeg brukte stort sett bare http://www.teoritentamen.no. Det var ut i fra ryktene den gang den siden som var mest oppdatert på spørsmålene. Funka for meg i allefall da jeg sto på første forsøk.

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 25 Apr 2011 18:49
by Rombaa
Onsdag for 2 uker siden fikk jeg "bonus" fra jobben, så tenkte jeg litt "Kunne vært kult med mc lappen no som eg faktisk har råd til den"
Samme dag stakk jeg inn på http://www.teoritentamen.no og tok den prøven ca 8 ganger.. sto 7/8 ganger. Torsdag morning stakk jeg ned. fikk 6/6 tillatte feil.

Da har jeg aldri rørt en mc teoribok. De fleste svarene er logisk, og har du lappen på Bil burde det ikke være noe problem :)

feil:
Fører og eiers ansvar: 1
Kjøretøybehandling: 3
Plassering av kjøretøy: 1
Vikeplikt: 1

Så hvis man bare leser spm ordentlig skal det ikke være et stort problem :)


Lykke til

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 26 Apr 2011 12:44
by bzzlink
Bruk teoritentamen.no den er laget av samme folka som har skrevet bøkene.

Først og fremst jeg har hatt lappen på bil i 14år, så noe av dette sitter jo.

Det som fungerte for meg, var at hver gang jeg var usikker på et spm som kom opp på teoritentamen.no så slo jeg opp i boka, og leste det avsnittet en gang til. Det gjelder å ta nettprøvene nok ganger slik at du kommer inn i tankegangen til de som stiller spørsmålene.

Vi mennesker er forskjellige på hvor mye vi må lese for å lære noe, men pugging(dvs repetere ting mange ganger) hjelper. Så les bøkene perm til perm, og ta prøver på teoritentamen.no, slå opp hver gang du er usikker på et spørsmål.

Ikke gi deg før du kan ta 5 prøver på rad med 0 feil, uten å kikke i boka, eller trykke på "sjekk svar" knappen. Da er du klar for å ta den hos vegvesenet!
<skrytebilde>
Image
</skrytebilde>

Lykke til med puggingen!

Re: Teoriprøve Klasse A

Posted: 30 Apr 2011 13:15
by Lord Erik
Hvis du vil spare litt penger, kan det også være en idé å få en venn eller familiemedlem til å spørre deg om ting fra boken. Det er ikke det samme oppsettet som teoriprøven selvsagt, men vil fort gi deg en pekepinn på om du kan det du skal. Kan du ikke svare på det de spør om, må du nok mest sannsynlig lese mer på det subjektet. Lykke til. :-)