Page 1 of 2

Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 15:27
by vassnes
Skal hente min første sykkel nå den 13. oktober i oslo området. Har selfølgelig mest lyst og kjøre den hjem, men siden vinteren har begynt og trekke seg nedover fjellene så tror eg ikke att eg tørr det.

Så da blir det bilen. Mitt spørsmål er da om det er noen her som vet om plasser i Bergen de leier ut tilhengere laget for MC? Eller om det er noen her som har en som eg kunne ha leiet en dag?

Var litt usikker på hvor eg skulle poste dette, så beklager om feilpostet.

Takker på forhånd for alle svar

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 15:47
by Northman
Vet en av bergenserne her inne har gjort det før...

Husker ikke helt, men tror det ble leid på en bensinstasjon?

13 okt. er ikke så sent, bare du ikke kjører over fjellet :)

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 16:04
by supermons
Mange bensinstasjoner har som du kan leie, evt lån/lei deg en kassebil som du hiver sykkelen inni.

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 19:49
by Lord Erik
Jeg har kjørt sykkel med henger strekningen Lillehammer - Bergen flere ganger. Brukte en vanlig tilhenger hver gang, ikke noe problem i det hele tatt. Ta med deg nok stropper og noen bjelker slik at du kan trille den opp, så går det der helt fint!

Her er bilder fra hvordan jeg gjorde det sist gang:

Image

Image

De greiene du ser stikker opp av hengeren på siste bildet er noen aluminiumsbjelker jeg brukte til å trille sykkelen på med. Var null stress. Spesielt hvis du finner en liten bakke, for da slipper du å skubbe sykkelen oppover. Vil derimot fraråde deg å sette stroppene rett på lakken slik jeg gjorde der, men gjerne bruke noen håndkler/papp/tøy mellom. Det gikk greit i mitt tilfelle, men hvis du ikke har strammet dem nok og ikke sjekker underveis, så kan de fort slite stygge merker på sykkelen din.

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 19:52
by 700RR
Nesttun området har endel henger til utleie :)
Nå vet jeg ikke hvordan det ser ut der borte lenger da jeg ikke bor der lenger men vet at jeg lånte henter til både frakte bil og mc før når jeg bodde i bergen, og det finnes endel lukka hengere... Shell og Esso har endel

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 19:57
by Lord Erik
Vet at både Statoil og Esso på Nesttun har en god del hengere, men skal ikke si sikkert om de har MC-henger.

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 22:10
by vassnes
Takker for svarene :-)

Snakket med en kompiss av meg, og han kom med ett forslag som eg likte godt. Sende sykkelen med ett transport firma http://www.exe.no

Dette koster 3 lapper, og da har du garanti for att sykkelen er i godt behold under transporten.

Da hadde eg i teorien sluppet og reise til oslo i det hele tatt. Noen som hadde vert utrolig deiligt.

Er det noen her som vet om plasser eg kunne ringt sånn att eg kunne fått sykkelen testet? NAF f.eks? Så hadde eg eventuelt sluppet den lange turen til oslo :P

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 22:31
by Lord Erik
Kan ikke svare på det siste der, men den transporten høres ikke dum ut. 3000 kr var ikke så mye når du da i tillegg får garanti for skadefri frakt. Det går fort to dager, eller en dag med mye kjøring, om du skal fram og tilbake til Oslo. I tillegg til tid må du da tenke bensin, mat på veien, leie av henger osv. Sparer ikke så alt for mye på å kjøre selv.

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 29 Sep 2011 22:50
by Northman
Naf har kun bil svjv... Kanskje en MC forhandler kunne tatt på seg oppdraget?

Aldri lett med bruktkjøp, kan kjøpe og selge i god tro, ikke alltid det hjelper. De to siste jeg kjøpte var jeg litt uheldige med, men sånn er det jo...

Håper du får det til :)

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 30 Sep 2011 08:14
by Jarle
Bruker skaphenger til jobben som er uten boggi...
Skrur nesehjulet helt i topp og dørene maks opp og triller sykkelen inni...
Dette krever 2 stk til jobben da...

Ser du skal bruke firma... 3.000,- er vel ikke noe upris på den strekningen... Slå til ;-)

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 30 Sep 2011 10:41
by Kamikazaa
Heisann, fant denne tråden din nå så tenkte eg sku legge inn en post!:). Eg kjøpte selv sykkel i Gjøvik i februar, som eg kjøpte meg henger til å få hjem. Så legger med noe bilder av min så du kan se:). Vil hvertfall anbefale deg og tape igjen store luftinntak og ellers lett sårbare komponenter!
Image
Image

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 30 Sep 2011 12:17
by vassnes
Bilder hjelper mye. Det gjør tips og :-)

Er mer og mer for den sisste ideen min om og få den fraktet, siden priser var overkommelig. I tillegg frakter de sånn att eg har sykkelen over natta.

Ja, får høre med noen mc forhandlere. Han eg skal kjøpe sykkelen av har sagt han kan kjøre sykkelen til den eventuelle plassen eg skulle ha fått en salgs rapport på sykkelen (eller hva det nå heter :P)

Synn eg ikke har noen kompisser i oslo området som kunne sjekket sykkelen for meg. Håper det ordner seg.

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 30 Sep 2011 12:34
by Lord Erik
Jeg har kjøpt usett flere ganger (faktisk alle tre syklene jeg har hatt), og det har gått fint. Greit å stille en del spørsmål via telefon og vurdere om selger høres seriøs ut selvsagt, men de aller fleste er ærlige folk. Å skrive en standard kjøpskontrakt skader heller ikke.

Du finner et ferdig skjema for kjøpskontrakt fra NAF her. Det er bare å fylle ut to kopier og få begge til å underskrive før dere gjør handelen, da står du veldig sterkt dersom det skulle være noe gale. Lykke til! :-)

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 30 Sep 2011 12:39
by vassnes
Lord Erik wrote:Jeg har kjøpt usett flere ganger (faktisk alle tre syklene jeg har hatt), og det har gått fint. Greit å stille en del spørsmål via telefon og vurdere om selger høres seriøs ut selvsagt, men de aller fleste er ærlige folk. Å skrive en standard kjøpskontrakt skader heller ikke.

Du finner et ferdig skjema for kjøpskontrakt fra NAF her. Det er bare å fylle ut to kopier og få begge til å underskrive før dere gjør handelen, da står du veldig sterkt dersom det skulle være noe gale. Lykke til! :-)
Den der likte eg veldig godt. Har snakket endel med han. Men over mail og sms. Han virker veldig seriøs, og svarer meg på det eg lurer på. Han har sagt att sykkelen er 100% strøken, og har aldri vert i bakken. Eneste han kunne trekke litt ned på er att batteriet var litt dårlig pga sykkelen har stått en del i ro.

Om vi hadde skrevet en slik kontrakt som du linket til over, så er det jo ikke sikkert eg trenger og få sykkelen vurdert om eg føler eg kan stole på han. I tillegg har eg da den kontrakten om de skulle være noe med sykkelen som han ikke har informert meg om.

Re: Frakte sykkel fra Oslo til Bergen. Hvor låne henger?

Posted: 30 Sep 2011 12:44
by Lord Erik
Nettopp. Hvis det er feil eller mangler ved sykkelen som han da ikke nevner, så er det hans problem. Han vil på sin side få en skriftlig erklæring på at du skal overføre avtalt sum med penger. Win win. 8)