Page 1 of 14

Hva er ditt yrke? Hva jobber du som?

Posted: 19 Nov 2006 06:38
by _Adler_
Hei.

Er nysgjerrig på hvilke "aktiviteter" av økonomisk karakter dere holder på med ;) Hva er ditt yrke? Hva jobber du som? Fortell gjerne litt om hva jobben (evt. jobbene) og yrket stort sett dreier seg om. Om du ikke har utdanna deg kan du jo skrive om hvilken skolegang du går? :)

Jeg går VK2, dvs. 3. året, almenne fag ved Molde vgs. Blir godt å bli ferdig for jeg er skolei og angrer på at jeg tok almenn, fremfor f.eks. mekanisk og 1 påbyggingsår med almenne fag :( Får generell studiekompetanse da også. Har planer for å bli noe innen helsevesenet. F.eks. sykepleier. Tenkte først og fremst på psykiatrisk sykepleier. Ambulanse virker også interessant. Da er jobb i alle fall sikret. Er ikke akkurat overflod av folk i disse yrkene. Har også jobb utenom skolen. Jobber på kjøkkenet i norges største kantine. Kantina for anleggsarbeiderene som driver å bygger Ormen Lange gassilandføringsanlegget her på øya. Les mer her:

http://no.wikipedia.org/wiki/Ormen_Lange_(gassfelt)

Gigantisk prosjekt. Jobber bak varmmatbuffeten og sørger for at det alltid er fylt opp med mat. Går store mengder mat, så det er en temmelig stressende og kroppslig slitsom jobb. Maten oppbevares i varmeskap inntil den skal brukes og fylles ut i de såkalte bakkene i buffeten.

Deres tur :)

Posted: 19 Nov 2006 07:49
by Pollti
xxx

Posted: 19 Nov 2006 11:51
by Alas
Tja, jobb, hva er det??

Er student, har en treåring bachelor i maskinteknikk fra UiS, nå går jeg på masterstudier i Offshoresystemer-marin og undervannsteknologi, som det heter på pent. Dette ved UiS også. Er ferdig om halvannet år og det skal bli godt!!

Har jobbet en del ved siden av studiene, kjørte drosje i to og et halvt år. Stort sett helgearbeid, nattestid. Ikke verdens kjekkeste yrke, men det ble da penger ut av det. Men nå får jeg ikke lov å kjøre lengre pga sykdom, kjipt, men sånn er livet. Håper på å få en deltidsjobb over nyttår og jobbe med noe relevant i forhold til utdannelsen min, men vi får nå se. Om noen vet om noe så send meg en PM :wink:


Mvh

Posted: 19 Nov 2006 13:43
by RH racing
Jobber som mekanikker/tuner på et Porsche verksted i Råde.

http://www.autotuning.no

der er det for det meste mekanikk og trimming av både nye og eldre porsche som går og gjelder.. + styling, totalrenovering og div oppgraderinger. + servicer og alt annet sef....

I helgene jobber jeg for et tysk metal-magazine som Demo anmelder.. men dette er bare for morroskyld ;)

Posted: 19 Nov 2006 15:17
by Jeanette
Jeg går andre året på kjemiingeniørlinja på HiO. Begynte rett etter vgs i fjor høst, og stortrives! Har alltid vært glad i realfag (men også språk), og ettersom det er kjemien som har vært mitt sterkeste fag så havnet jeg da på denne retningen.

Når jeg er ferdig med de 3 årene i bachelorgraden regner jeg med å videreutdanne meg, men jeg vet ennå ikke helt innenfor hvilket felt. Det er mange muligheter med denne utdanningen; bl.a. innenfor legemidler, olje og gass, bioteknologi, kosmetikk.. Selv kan jeg tenke meg å jobbe innenfor rettsmedisin. Har ikke kompetanse til å være på åstedet med denne utdanninga, men kan da analysere DNA-prøver o.l., noe jeg synes virker veldig interessant.

Forøvrig jobber jeg deltid på en Esso OnTheRun stasjon, og har gjort det i noe over 2 år. Jobber stort sett helger ved siden av studiene, men er som oftest heltid om sommeren. Blir en del ellers i andre ferier også :)

Posted: 19 Nov 2006 17:35
by KinG^KaoZ
Jobbet som motorsykkelmekaniker, men ble lei av yrket av mange grunner. Er tilbake på skolebenken nå, skal bli cnc-operatør.

Posted: 19 Nov 2006 18:25
by Hawken
Siste året på skole her, altså VK2 allmennfag. Som Adler sa: kunne godt tenkt meg å gått noe annet.

Yrker som frister litt i framtida er Politi og Brannmann :)

Posted: 19 Nov 2006 18:49
by Flydude
Går VK1 Idrettsfag, som da er 2. året. Hvorfor? Ja, si det :lol: Trengte generell studiekompetanse bare, og da ble det idrett, så jeg samtidig kunne "komme i form"/"få en form" før videre utdanning. Videre utdanning jeg vil satse på er Luftforsvaret og bli pilot. Drømmen er selvfølgelig jagerfly, men uansett pilotutdanning på flermotor eller helikopter er også en stor drøm. Men må nå begynne å trene til 3000m test til sesjonen, eller så vil alt dette gå i dass :cry: (Dårlig på å løpe mellom/lengre distanser i kjapt tempo.) Er ikke så flink til å presse meg selv til å trene på ting jeg misliker. Stor svakhet ved meg selv. :(

Men neste største drøm er å få til et yrke innen fallskjermhopping. Elsker det... Enten ved å hoppe, eller kanskje på annen måte. Er ganske lei av skole, så videreutdanning i form av universitet eller høyskole er ikke prioritert på nåværende tidspunkt.

Politi og brannmann frister også som noen slags backup-planer. Vil ikke ha en jobb hvor hver dag består i det samme og uten særlig morro og spenning. Men har hørt man må ha yrkesutdanning på VGS for å i det hele tatt bli tatt opp til utdanning som brannmann, så da er jo ikke det mulig for meg.

Ved siden av jobber jeg på en Statoil stasjon og har vært ansatt der i snart 3 år. (Ja, det er velidg lenge for en 17 åring :P ). Jobber også som turntrener for barn mellom 4-12 år.

Posted: 19 Nov 2006 18:52
by Hawken
Flydude wrote:Men har hørt man må ha yrkesutdanning på VGS for å i det hele tatt bli tatt opp til utdanning som brannmann, så da er jo ikke det mulig for meg.
Ifølge "Lordshaft" som selv er brannmann så trengte man ikke noe yrkesutdanning lengre, det blir kun ansett som en bitteliten fordel. :wink:
Har allerede sjekket :smt024

Posted: 19 Nov 2006 19:04
by Mantis
Går 1. året på media & kommunikasjon, gikk vel egentlig der for å få sjenerel studiekompetanse på en litt mer spennede måte en allmen ;)

Vurderer å ta skikkelig utdannelse i Forsvaret, noen erfaringer med det?

:wink:

Posted: 13 Dec 2006 16:47
by Speedy Gonzales
Ja, får vel slenge inn noen ord her eg også.

Eg er heldigvis ferdig på skolen da, ble ferdig no i sommer.
Hadde da gått Teknisk fagskole Skipteknisk drift, og får de av dere som ikkje vet hva det er så er det utdanningen som gjør at eg en eller annen gang i fretiden kan bli Maskinsjef på skip.

No foreløpig er eg maskin kadett i rederiet Sea trans og trives godt der, eg er ombord i en båt som kalles Emerald og er en kjemikalie båt.

Forhåpentligvis så får eg fyllt ut kadett boken så fort som overhodet mulig så det er mulig å få inn noen gode kroner, men slik det ser ut no så kan det ta sin tid
:(

Posted: 13 Dec 2006 16:52
by Scotch
Jeg går VG1 Bygg & Anleggsteknikk og skal gå tømmer neste år. På fritiden jobber jeg deltid på Tasta Byggsenter, en liten og koselig trelast hvor alle kjenner alle.

Jobben går ut på å legge på plass varer :wink: Men til våren skal jeg få kundeopplæring slik at jeg kan hjelpe kunder også :)

Posted: 13 Dec 2006 16:56
by Mantis
nei huff og huff, går vist ikke så bra med meg på media & kommunikasjon.
Det var slett ikke sånn jeg hadde sett for meg linjen :?
Skolen er også rimelig fucked up for å si det mildt, privat skole i firmaet Akademiet.

Vurderer veldig å gå Tømmrer linje neste år, synnes det høres gøy ut og jeg er rimlig lei av benken og boken, har lyst å komme meg ut å gjøre noe i praksis :D
Vet ikke hva det skal bli av meg, føler jeg bare går på skole får å gå der...

Tror jeg sattser på tømmrer neste år ja, et skoleår bortkastet, greit nokk men jeg har lært mye :wink:

Posted: 13 Dec 2006 16:58
by Mantis
jasså Scotch?

Skal vi starte firma sammen da? Kansje LordShaft finner frem hammeren igjen også å hopper på lasset :lol:

Posted: 13 Dec 2006 19:20
by Scotch
Skal tenke på det :lol: