Page 1 of 1

Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 12:46
by supermons
Jeg skal antagligvis dra og se på en sykkel i løpet av uka, og snakket med faren til selger på telefon. Jeg spurte etter riper/skader, og han sa det var riper på en knott på siden, noe jeg regner med er en veltesopp. Denne sitter vel skrudd inn i ramma på de fleste sykler for å beskytte kåpene.

Det jeg lurer på er hvor sannsynlig det er for at ramma tar skade av en velt der veltesoppen tar i mot fallet? Hvis det er snakk om støttevelt burde det vel gå fint? Og går det an å se om ramma har fått skader?

Re: Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 13:26
by Lølle
Du bør ihvertfall ikke lage mer enn ett hjulspor når du kjører rett frem...

Re: Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 15:27
by supermons
Lølle wrote:Du bør ihvertfall ikke lage mer enn ett hjulspor når du kjører rett frem...
Definitivt, men det er sånt som man burde merke lett ;-)

Rammene burde tåle litt, ikke sant? Med tanke på at de faktisk selger veltesopper?
På FZRene har jeg lest at veltesopper ikke er anbefalt iallefall, men jeg har jo tenkt meg litt nyere sykkel den gangen her..

Re: Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 15:40
by FV
En veltesopp skal fungere som en demper og knekke om en sykkel faller på rammen. Om den så har vært på siden uten at soppen har knukket, tviler jeg på at rammen har tatt noen skade.

Re: Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 16:53
by Flydude
demons wrote:
Lølle wrote:Du bør ihvertfall ikke lage mer enn ett hjulspor når du kjører rett frem...
Definitivt, men det er sånt som man burde merke lett ;-)
Det kan jo for all del bare være skjeve hjul og 8)

Re: Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 17:55
by Keihin
FV wrote:En veltesopp skal fungere som en demper og knekke om en sykkel faller på rammen. Om den så har vært på siden uten at soppen har knukket, tviler jeg på at rammen har tatt noen skade.
Nei, de skal beskytte kåpe, motor og ramme mot skliskader ved "enkle" velt, og har derfor masse hard gummi/plastikk som tåler å skli et godt stykke på asfalt. Knekker de da vil jeg påstå de er skrot. En sykkel skal ikke få skeiv ramme om den velter og sklir, med eller uten veltesopp.

Begynner sykkelen å slå hjul eller treffer noe hardt så tviler jeg på de har store effekten, da er det som oftest spikerfabrikken neste :-)

Se f.eks. beskrivelsen av R&Gs "crash protectors":
http://www.rg-racing.com/browseType/Bar ... ors.aspx#4

Re: Veltesopp og rammeskader?

Posted: 11 Feb 2008 19:25
by supermons
Keihin wrote:Se f.eks. beskrivelsen av R&Gs "crash protectors":
http://www.rg-racing.com/browseType/Bar ... ors.aspx#4
Mange takk! Skal lese litt mer på den linken også :)