Page 1 of 1

Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 17:08
by IImilleniumII
http://mc.autodb.no/autodb/view.wa2?AdI ... img4165357
Fordeler:
- Nytt dekk
- Nytt kjede/drevsett
- Sjelden sykkel (få som har den)
- Forholdsvis billig forsikring (4400 kr, ansvar)

Negativt:
- Sjelden sykkel (muligens vanskelig å selge)
- Blinklys mangler


http://www.finn.no/finn/mc/object?finnk ... os=4&tot=6
Fordeler:
- Lav km
- Strøken
- Billig forsikring (3000 kr ansvar)

Negativt:
- Hyppige service intervall
- Må kjøre langt da selger ikke ville møte meg


Apriliaen vil ha enn større effektutvikling på topp, mens mz'en vil ha ett bedre bunn- og mellomregister, noe som går på det samme for min del.
Står mellom disse to, og jeg er veldig usikker på hvilken jeg skal kjøpe. Noen som har erfaring med mz'en? Mz'en er ikke prutbar, apriliaen skal jeg klare å prute ned mot 45k. På mz'en er det en yamaha motor. Selger nevnte at ventilene ikke trengs å justeres på lenge når den var inne på verksted på ca 10 000 km. Nå har den gått 18 000, selger mente at jeg kunne kjøre lenge uten å sjekke ventilene igjen. Hva tror dere?
Valget kommer ikke ann på kjøreegenskaper, effekt og lignende, men på hvilken sykkel som jeg vil gjøre det beste kjøpet mtk pris.

Alle inspill mottas med takk!

Re: Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 17:29
by Lasseleeten
Er et relativt enkelt spørsmål som avgjør dette..

Liker du å mekke? (:

Re: Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 17:35
by IImilleniumII
Du kan gjerne kalle meg en fersking når det gjelder mekking på sykkel. Jeg har ikke noe imot å bruke tid på mekking og jeg har lyst til å lære meg det, så det er ikke viljen det stopper på, men kunnskap.

Re: Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 21:13
by Lasseleeten
Jaja det er bra!
En 2-takter er ikke så veldig avansert at det gjør noe. Men da burde du ihvertfall ha en kamerat / noen som kan hjelpe deg litt (:

Re: Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 21:53
by MowZ
gå for 4-takter! Aprilliaen må vel være litt slitsom å kjøre???

Re: Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 23:04
by Babelfisken
250 mil på en 2002 modell er for godt til å være sannt. Det er 50 mil i året dersom man ikke regner med i år.
Aprilian kan være morsom å kjøre men den har en del ved seg som gjør bruken tungvin. Motoren skal gå varm før den kjøres. Totakteren blir fort veldig slitsom med null bunndrag. ++ Jeg ville valgt firetakteren.

Re: Usikker på valg av sykkel, 2-takt og 4-takt

Posted: 06 Jun 2008 23:32
by maelling
4 - takts motorer er mye greiere å ha med å gjøre, og du slipper en masete 2-takter som spyr ut blårøyk og må overhales støtt og stadig. 4 - takt surrer pent i evigheter også uten noe tull og bruker lite bensin. Du har nok de kreftene du trenger i den MZ'en. En 250 aprilia er nok for de spesielt interesserte, og er nok en entusiastsykkel som jeg gjerne skulle hatt selv, hadde det ikke vært for at jeg har nok å skru på for tiden :)